Pracuj za granicą z językiem!

Jeszcze parę lat temu wyjazdy do pracy za granicą przeżywały szczyt swojej popularności. Szczególnie wyjazdy do Anglii i Irlandii czy USA cieszyły się ogromnym zaufaniem ze względu na korzystny kurs dolara i euro. Dziś różnice w zarobkach zagranicznych a tych krajowych nie są już tak ogromne. Jednak wielu z nas decyduje się na wyjazd do Wielkiej Brytanii, Niemiec, Holandii, Belgii, a także do krajów cieplejszych tj. Cypr, Malta, Portugalia czy Włochy, bądź na okres kilku miesięcy, bądź na dłużej, a nawet na stałe (na bardziej wykwalifikowane stanowiska).

Jak ubiegać się o pracę za granicą? O czym trzeba pamiętać przed wyjazdem? Czy znajomość języka odgrywa rolę? Co ze sobą zabrać? Poniżej znajdziesz drogi czytelniku praktyczne porady i wskazówki.

 

Podróż w pojedynkę? Znajomość języka?

Samotna podróż bywa ryzykowna. Z pewnością powinniśmy się do niej należycie przygotować. Zasięgnij rady znajomych czy innych ludzi, którzy już pracowali w danym kraju, kup przewodnik, poczytaj o kulturze i zwyczajach. Pamiętaj, że to ty musisz się do nich dostosować. To wymaga chęci pogłębienia i zrozumienia języka danej kultury. Zapamiętaj numery alarmowe i dowiedz się, gdzie można szukać pomocy w razie potrzeby. Jeżeli nie znasz języka obcego, naucz się kilka podstawowych zwrotów w języku kraju, do którego się wybierasz, aby uniknąć przykrych niepodzianek. Zabierz ze sobą kilka angielskich CV, tak by móc aplikować na miejscu bezpośrednio do pracodawcy.

 

Szkolenia językowe w Agencjach Pośrednictwa Pracy

Agencje Pracy to alternatywa dla tych bardziej przezornych. Większość agencji załatwia pracownikowi pracę oraz transport w tamtą stronę. Nie zawsze będziesz wiedział, jakie warunki mieszkaniowe czekają na ciebie na miejscu, będziesz natomiast pewny, że czeka na ciebie praca na konkretnym stanowisku, w konkretnej miejscowości. Wszystko będzie ustalone przed wyjazdem. Zazwyczaj pracownik podpisuje dwie umowy - jedną z agencją, drugą z pracodawcą na miejscu. Pamiętaj, że agencja nie zawsze bierze odpowiedzialność za twoje losy na miejscu. Jeśli stracisz pracę z własnej winy to agencja nie ma obowiązku pomóc Ci w znalezieniu kolejnej. I tutaj znajomość języka jest niezbędna.

Niektórzy pośrednicy mają swoich polskojęzycznych konsultantów w krajach, gdzie wysyłają pracowników. Dowiedz się czy ktoś taki będzie w pobliżu miejscowości, gdzie będziesz pracował. Jest to szczególnie ważne dla osób nieznających języka. Taki konsultant pomoże w załatwieniu formalności, a w razie problemów postara się rozwiązać je razem z tobą oraz udzieli odpowiedzi na twoje pytania
Nie znasz języka bądź znasz go bardzo słabo? Największe agencje organizują bezpłatne kursy języka kraju, w którym ubiegasz się o pracę. Warto z takiego kursu skorzystać, ponieważ poznasz na nim słownictwo potrzebne Ci w pracy i życiu codziennym tj. nazwy produktów spożywczych, narzędzi pracy, czynności związanych z pracą.

Najbardziej znane agencje pośrednictwa pracy: Adecco, Promedica24, Timework, B&J, Leaderservice, Interkadra, GoWork.

Agencje nie mogą pobierać od ciebie opłat za znalezienie pracy, bo jest to niezgodne z prawem!

Uwaga! Rekrutację pracowników (składanie aplikacji i rozmowy kwalifikacyjne) do pracy za granicą zaczęło już większość agencji. Trwają one zwykle do końca lutego. W marcu wiele agencji organizuje spotkania kwalifikacyjne bezpośrednio już z pracodawcą zagranicznym, po którym zapada decyzja o zatrudnieniu bądź nie. Wiosną rozpoczynają się wyjazdy. Podany schemat nie jest regułą. W wielu agencjach rekrutacja trwa przez cały rok.

 

Wymagania

Podstawowymi wymogami do pracy w każdym zawodzie są dobry stan zdrowia fizycznego i psychicznego, niekaralność oraz powtórzymy: znajomość języka – głównie angielskiego. Doświadczenie w pracy na podobnym stanowisku jest zawsze mile widziane, dlatego jeśli wcześniej pracowałeś za granicą, odszukaj swoje referencje - mogą one pomóc Ci w otrzymaniu tej pracy i korzystnie wpłynąć na twoje zarobki.

Twoje zarobki będą uzależnione od twoich umiejętności, doświadczenia oraz znajomości języków obcych. Możesz również zostać poproszony o wykonanie podstawowych badań zdrowotnych poświadczających twój dobry stan zdrowia.

 

CV w języku angielskim

Twój pracodawca będzie wymagał CV w języku angielskim. Tylko nieliczni pracodawcy wymagają również Cv w ich ojczystym języku. Pamiętaj jednak, aby nie tłumaczyć swojego polskiego CV na język angielski. Angielskie CvVma zupełnie inną strukturę – inna jest choćby kolejność umieszczanych informacji. Aby Twoje CV wyglądało profesjonalnie zapoznaj się z przykładami Cv, które można znaleźć w Internecie.

http://www.poloniusz.pl/cv/ (jest to darmowy kreator CV - wystarczy wpisać informacje o sobie w języku polskim, a kreator stworzy Cv w języku angielskim- uważajmy jednak na błędy i ostateczny wygląd takiego Cv!)

 

Co zabrać ze sobą?

Przed wyjazdem warto skompletować najważniejsze dokumenty i zrobić ich kserokopie. Z pewnością dokumenty tożsamości, polisy, ale również te związane
z wykształceniem, czyli dyplomy, certyfikaty, uprawnienia zawodowe. Pamiętajmy, że nie wszędzie nasze dyplomy będą uznane. Aby dokonać tzw. legalizacji dyplomu należy najpierw zwrócić się do Ministerstwa Edukacji Nauki (MEN) a następnie do Ministerstwa Spraw Zagranicznych (MSW). Łączny koszt to ok. 50 zł. Z pewnością powinniśmy też zabrać ze sobą przetłumaczone referencje od poprzedniego pracodawcy, a także kilka swoich fotografii paszportowych. Robienie ich na miejscu okaże się dużo kosztowniejsze niż w Polsce. Ważne aby zorientować się ile kosztuje utrzymanie w danym kraju i zabrać ze sobą trochę pieniędzy, ponieważ pierwszą wypłatę dostaniemy zapewne pod koniec miesiąca, a pracodawca nie zawsze zwraca np. koszt karty miejskiej.

 

Konto w banku a znajmość języka

Założenie konta jest jedną z podstawowych czynności po przyjeździe do pracy. Korzystanie z polskiego konta wiąże się z płaceniem prowizji za przelewy i wypłacanie pieniędzy z bankomatów. Procedura założenia konta nie jest skomplikowana, ale zawsze można poprosić o pomoc swojego pracodawcę. Koniecznie sprawdź przed wyjazdem, jakie dokumenty będą ci do tego potrzebne oraz zadbaj o to, że będziesz potrafił się porozumieć w języku obcym w innych urzędach.

Pamiętajmy, aby w każdym naszym działaniu kierować się rozsądkiem. Praca za granicą może być rozwijającym doświadczeniem, ale może też być źródłem wielu rozczarowań. Jedną z podstawowych kroków do osiągnięcia sukcesu za granicą jest znajomość języka obcego na co najmniej średnio zaawansowanym poziomie.

*Redakcja edulider.pl nie pośredniczy w załatwianu pracy za granicą.

Autor: Joanna Żeleźnicka